Dantenų uždegimas ir periodontitas

Dantenų uždegimas parodontozėKiekvienas odontologas galėtų patvirtinti, kad dantenų uždegimas yra dažna jų pacientų liga. Ir šiuo atveju amžius jokios reikšmės neturi. Jei manote, kad dvidešimtmečiui dantenų uždegimas negresia, labai klystate. Todėl šiame straipsnyje norime pakalbėti apie dantenų uždegimo atsiradimo priežastis, pirmuosius simptomus, jo eigą bei gydymo būdus.

Pagrindinė dantenų uždegimo priežastis – mikrobinis dantų apnašas

Atsakyti, kas sukelia dantenų uždegimą, paprastai nėra sunku. Prasta burnos higiena – tiesiausias kelias susirgti ne tik dantų, bet ir dantenų ligomis. Jei apnašas nuo dantų bei minkštųjų burnos audinių nėra reguliariai pašalinamas, susidaro dantų akmenys, kurie ilgainiui gali sukelti dantenų uždegimą.
Žinoma, nereikia žiūrėti per daug siaurai. Priežasčių gali būti daugiau ir įvairesnių. Tokie veiksniai kaip paveldimumas, ligos, mitybos sutrikimai, vitaminų trūkumas, rūkymas, stresas, nėštumas, netaisyklingas sąkandis, nekokybiškos plombos bei protezai taip pat gali lemti dantenų uždegimą.

Gingivitas – pirmoji dantenų uždegimo stadija

Neseniai prasidėjęs dantenų uždegimas paprastai nesukelia skausmo ir nemažai pacientų jo net nepastebi.  Todėl reguliarūs vizitai pas odontologą profilaktinei apžiūrai gali tapti puikia išeitimi: tai, ko nemato pacientas, pastebi įgudusi odontologo akis.
Kita vertus, nors skausmo dažniausiai ir nebūna, dantenų uždegimas yra lydymas kitokių požymių. Todėl, jei jūsų dantenos kraujuoja, paburko bei pakeitė spalvą, apsilankykite odontologijos klinikoje. Gingivito gydymas yra ganėtinai paprastas: greičiausiai užteks tik profesionalios dantų higienos. Minkštojo apnašo bei dantų akmenų nuvalymas pašalins nemalonius simptomus. Bet nepamirškite, dantenų uždegimas ir vėl atsinaujins, jei tinkamai neprižiūrėsite savo dantų. Apskritai, kokybiška kasdienė burnos higiena – raktas ir nuo kitų dantenų bei dantų ligų.

Periodontitas – progresavęs gingivitas

Dantenų uždegimas yra lengvai išgydomas tik tuo atveju, jei liga pastebima pačioje pradžioje ir nedelsiant imamasi veiksmų jai pašalinti. Deja, jei pernelyg ilgai lauksite, gingivitas progresuos į periodontitą. Patikėkite, ir simptomai bus kur kas nemalonesni, ir gydymas bus kur kas sudėtingesnis. Galų gale, negydomas dantenų uždegimas gali padidinti tikimybę susirgti kitomis ligomis: ateroskleroze, insultu, infarktu.
Jei gingivitas dažnai yra nepastebimas, periodontito požymiai – akivaizdūs. Liga pažeidžia ne tik dantenas, bet ir gilesnius audinius: periodonto raištį, žandikaulio kaulą. Stipriai kraujuoja dantenos (ir ne tik valgant ar valantis dantis, kaip gingivito atveju, bet ir savaime, be jokios priežasties). Kamuoja blogas burnos kvapas. Dantenos stipriai pakeičia spalvą, smarkiai patinsta. Galiausiai jos gali pradėti „atšokinėti“ nuo dantų, apnuogindamos daugiau danties nei įprastai. Susidariusios dantenų kišenės gali pradėti pūliuoti. Savaime suprantama, dantys nebėra tokie stabilūs – jie gali pradėti klibėti. Visgi turbūt nemaloniausia pasekmė yra ta, kad dantys galiausiai gali apskritai iškristi. Tada ne tik dantenų uždegimas turės būti gydomas, bet prireiks ir dantų protezavimo ar implantavimo.
Periodontito gydymas gali būti dvejopas: nechirurginis bei chirurginis. Turbūt akivaizdu, kad nechirurginis gydymo būdas taikomas lengvesniems atvejams. Tai giluminis dantenų valymas: atlikus nuskausminimą, specialiais instrumentais nuvalomi bei nupoliruojami dantys bei jų šaknys, koreguojamas dantenų kraštas. Chirurginio gydymo būdų yra keletas: lopo operacija (chirurginė dantenų korekcija), minkštųjų audinių plastika, kaulo priauginimas, gingivektomija. Bet kokiu atveju tik odontologas gali nuspręsti, kurio gydymo būdo prireiks, būtent jis parengs individualų dantenų uždegimo gydymo planą.

Neleiskite dantenų uždegimui atsinaujinti!

Odontologo atliktos procedūros – tai tik pusė kelio, gydant periontitą. Jei pacientas nesirūpina savo dantimis, dantenų uždegimas gali labai greitai atsinaujinti. Tada gydymas bus dar sudėtingesnis nei pirmąjį kartą. Todėl kokybiška burnos higiena yra privaloma: pernelyg neatsipalaiduokite ir pagerinkite dantų priežiūros įpročius. Tikime, kad dauguma atvejų taip ir nutinka: retas pacientas norėtų vėl patirti visus nemalonius simpltomus, iš naujo kartoti visą gydymą bei dar kartą mokėti už visas paslaugas.